چگونه مهارت فردی خود را توصیف کنیم

افرادی که مهارت‌های فردی بالایی دارند برای طیف گسترده‌ای از مشاغل به کار گرفته می‌شوند. این افراد مهارت‌های خود را یافته، آن‌ها را بهبود بخشیده و به طور موثر از آن‌ها استفاده می‌کنند. نحوه توصیف مهارت شخصی در این میان نقش مهمی دارد. در ادامه در مورد اینگه چطور مهارت فردی خود را توصیف کنیم  و انواع آن بحث شده، همچنین روش‌هایی برای توصیف این مهارت‌ ارایه شده است. مهارت‌های شخصی شما نه تنها مسیر حرفه‌ای، بلکه زندگی خصوصی شما را نیز شکل می‌دهند. به طور کلی، کارفرمایان به دنبال افرادی با مهارت‌های شخصی قوی هستند زیرا آنها به طور مثبتی به رشد شرکت کمک می‌کنند و از طرق مختلف قابل اعتماد هستند. تا پایان با ما همراه باشید تا بدانید چطور مهارت های شخصی خود را توصیف کنید.

مهارت‌های شخصی چیست؟

برخلاف مهارت‌های سخت قابل اندازه گیری، مانند مهارت‌های برنامه‌نویسی یا دانش حقوقی، مهارت‌های شخصی مهارت‌هایی نرم هستند، در واقع ویژگی‌های نامحسوسی که تعاملات افراد را افزایش می‌دهند. مهارت‌های شخصی قوی برای موفقیت شما در هر شغلی حیاتی هستند، زیرا به شما امکان می‌دهند با کارفرمایان، کارمندان، همکاران، مشتریان و فروشندگان به خوبی کار کنید. کسانی که مهارت شخصی بالایی دارند می‌توانند ایده های خود را به وضوح بیان کرده، به دیگران نیز به خوبی گوش دهند.

انواع مهارت فردی

رهبران شرکت‌ها به دنبال کارمندان با مهارت‌های شخصی خوب هستند زیرا این افراد نتایج مثبتی را برای شرکت به همراه می‌آورند. این افراد معمولاً قابل اطمینان‌ترند و وظایف خود را به صورت کامل انجام می‌دهند. علاوه بر این، این افراد انگیزه و اشتیاق زیادی برای کار خود دارند که به موفقیت آنها کمک می‌کند.

مهم‌ترین مهارت‌های فردی کدامند؟

در زیر لیستی از مهم‌ترین مهارت‌های شخصی آماده است که بیشتر کارفرمایان به دنبال آن‌ها هستند. بهتر است با این مهارت‌ها آشنا شده و هنگام توصیف مهارت‌های فردی خود آن‌ها به کار ببرید.

 برای دریافت دوره آموزشی رایگان افزایش عملکرد در زندگی شخصی و محیط‌های کاری ” کلیک کنید

  • تفکر انتقادی

کارفرمایان کاندیداهایی را می‌خواهند که با استفاده از تفکر خلاق بتوانند مشکلات را به تنهایی حل کنند و با استفاده از تجزیه و تحلیل متفکرانه آگاهانه تصمیم بگیرند. متفکران مهم در هر صنعتی، از بهداشت و درمان و مهندسی گرفته تا آموزش، مفید هستند. چه مدیر یک رستوران باشید، چه یک مهندس یا یک معلم، باید بتوانید مشکلات را درک کنید، انتقادی بیندیشید و راه‌حل‌هایی را برای حل مشکلات بیان کنید. مهارت‌های مورد نیاز برای تفکر انتقادی شامل خلاقیت، حل مسئله و کنجکاوی است.

  • حل مسئله

توانایی شما برای مسائل و مشکلات پیش آمده چقدر است؟ توصیف مهارت فردی حل مسئله تقریباً در هر شغلی مطرح خواهد شد. کارفرمایان برای افرادی که به صورت جدی توانایی حل مسئله دارند، ارزش بالایی قائل می‌شوند زیرا این افراد به طور موثر و سریع و به دور از احساسات تصمیم می‌گیرند. آنها تا جایی که می‌توانند اطلاعات جمع آوری کرده و اجازه می‌دهند شهود، منطق و تفکر نوآورانه بهترین راه حل باشد.

توصیف مهارت فردی
  • انعطاف پذیری، قابلیت اعتماد

قابلیت اطمینان و انعطاف‌پذیری در توصیف مهارت فردی به صورت همزمان کار می‌کنند، زیرا کارمندان انعطاف‌پذیر همیشه قابل اعتماد هستند و بالعکس. کارفرمایان افرادی را استخدام می‌کنند که قابلیت اطمینان، مسئولیت‌پذیری و قابل‌اعتماد بودن را نشان دهند. کارمندان انعطاف‌پذیر می‌توانند خود را با تغییرات وفق دهند، پروژه‌هایی خارج از محدوده خود بپذیرند و در صورت لزوم برنامه خود را تغییر دهند. یک کارمند انعطاف‌پذیر و قابل اعتماد حتی در صورت نا آشنا بودن موضوع مایل است به همکاران خود در پروژه‌ها کمک کند.

  • مهارت‌های بین‌فردی

مهارت‌های بین‌فردی که به عنوان مهارت‌های مردمی نیز شناخته می‌شود، مهارت‌هایی است که به نحوه برقراری ارتباط و تعامل با اطرافیان مربوط می‌شود. کارفرمایان کارمندانی می‌خواهند که با کارفرمایان، همکاران و مشتری‌ها سازگار باشد. شنونده خوب بودن برای برقراری ارتباط قدرتمند بسیار کلیدی است. کارفرمایان کارمندانی می خواهند که هم بتوانند ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و هم دلسوزانه به دیگران گوش دهند. گوش دادن مهارت بسیار مهمی در خدمات مشتری محسوب  می شود.

  • انگیزه ذاتی

کارفرمایان به دنبال کارمندانی هستند که در کارشان مثبت و پرشور بوده و انگیزه بالایی داشته باشند. این افراد تمایل دارند بیشترین تلاش خود را انجام دهند و از اشتباهات و شکست‌های خود درس بگیرند. همچنین تمایل دارند از روند کار بسیار بیشتر از انگیزه‌های مالی لذت ببرند.

توصیف مهارت‌های فردی

داشتن مهارت‌های فردی ویژگی مهمی برای افراد محسوب می‌شود اما شاید مهم‌تر از آن توضیح مهارت فردی باشد. نحوه معرفی مهارت فردی بسیار مهم است و هنگام استخدام در هر شغلی باید بتوانید به درستی مهارت‌های خود را توصیف کنید.

روش‌های توصیف مهارت فردی

مهارت‌های مرتبط را به رزومه خود اضافه کنید

برای توصیف مهارت‌ فردی باید با استفاده از کلمات کلیدی قابل استفاده و مرتبط رزومه خود را ایجاد کرده و شرح سوابق کاری خود را بیان کنید.

مهارت‌هایی که بر آن‌ها تسلط دارید در رزومه خود برجسته کنید

برای این کار می‌توانید نمونه کارهای خود در زمینه مهارت‌های مختلف را به همراه رزومه ارائه دهید.

ارائه نمونه کارها

برای توصیف مهارت‌های فردی خود مثال‌هایی از نمونه کارهای خود را آماده و در هنگام مصاحبه ارائه نمایید.

مهارت‌های فنی خود را لیست کنید

گاهی اوقات کارفرمایان به دنبال مهارت‌های خاصی بوده و با استفاده از کلمات کلیدی در میان رزومه جستجو می‌کنند. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با مهارت‌ها باعث می‌شوند رزومه شما در میان انبوهی از  رزومه‌ها در بالای لیست قرار بگیرد. برای توصیف مهارت‌ فردی از واژه‌هایی مانند دستیابی، اعطا، سازماندهی، هدایت، کمک، مدیریت، افزایش، توسعه، ساخت یا پیروزی استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از کلمات مثبت برای توصیف خود و دستاوردهای خود استفاده کنید مانند دقیق، مایل به یادگیری، سازمان یافته، سخت کوش، قابل اعتماد، با انگیزه یا خلاقیت.

شناخت مهارت‌ها و توصیف مهارت فردی می‌تواند جایگاه شغلی شما را بهبود بخشیده و روز به روز باعث پیشرفت بیشتر شما شود.

نویسنده: فریدون فرداد - تیم تحریریه فرتیک

منبع: فرتیک

دانلود فایل PDF

1 1 رای
امتیازدهی به این محتوا
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
تماشای همه نظرات